סיוע ועזרה לנשים מוכות

ויצו הוא ארגון הפועל ללא מטרות רווח ולוקח על עצמו את אחת המשימות החשובות ביותר שיש: יצירת שוויון הזדמנויות עבור נשים, ילדים ונוער. אחוז ניכר מהפעילות שלו היא קידומה של מעמד האישה, מה שנעשה באמצעות סיוע פרטני לנשים, הגדלת המודעות החברתית והאישית, חקיקה ושלל פעולות אחרות.
 
במצב הדברים הזה, לא מפתיע מדוע עזרה לנשים מוכות מהוות חלק בלתי נפרד מהסיוע שמעניק הארגון. הנה כל מה שחשוב לדעת על הארגון ועל פועלו החשוב עבור אחת האוכלוסיות הפגיעות ביותר שיש בנמצא.
 
כל העזרה במקום אחד
 
על פי ההערכות, יש כיום למעלה מ-200,000 נשים מוכות בישראל, כאשר יותר ממחצית נפגעות התקיפה המינית מותקפות לפני שהן מגיעות לגיל 18. אלו הם נתונים מדאיגים, שמסבירים מדוע הסיוע של ארגונים דוגמת ויצו הוא בגדר חובה של ממש. הנקודה החשובה היא שארגון ויצו פועל עבור כל אחת ואחת מהנשים האלה. הסיוע של הארגון ניתן במגוון מישורים: זה מתחיל עם שני מקלטים עבור נשים מוכות וילדיהן, מקלטים המופעלים על ידי הארגון יחד עם משרד הרווחה. במקלטים עוברות הנשים הליך שיקומי, נמצאות במסגרת תומכת ומקבלות כלים שיסייעו להן, בהמשך הדרך, לחזור לתפקוד מלא באופן עצמאי – וללא אלימות, כמובן. במקלט פועל צוות של מתנדבות, עובדות סוציאלית, עובדים פארא-מקצועיים וכן גורמים משפטיים המעניקים לנשים סיוע משפטי, ללא תשלום, במהלך השהות שלהן במקלט.
 
האגף למעמד האישה של ויצו מתפעל גם שלושה מרכזים לטיפול ולמניעת אלימות במשפחה, וזאת בירושלים, רמת גן ואשקלון. המרכזים נועדו להעניק את הטיפול והסיוע לתא המשפחתי כולו, כאשר בין הכלים המעשיים שלו ניתן למנות קבוצות עזרה, סדנאות טיפול, סיוע טלפוני וכן פרויקטים ייחודיים אחרים הנערך במרכזים השונים.
 
יש להדגיש כי במרכזי ויצו ניתן סיוע גם עבור אוכלוסיית הגברים, כאשר קבוצת היעד היא גברים החשים מצוקה וזקוקים לסיוע מקיף – זאת, כמובן, במטרה לספק פתרון לבעיות מבלי שהן יתפתחו לכדי התנהלות שאינה הולמת. הארגון מתפעל מוקד טלפוני אנונימי, בו יכולים הגברים לקבל סיוע מגברים אחרים שהוכשרו לכך.
 
תרומה לויצו
 
ארגון ויצו לוקח על עצמו את אחת המשימות החשובות ביותר שיש, אם כי ברור שלצורך זה הוא זקוק לכספי הציבור. הציבור הרחב יותר ממוזמן לסייע לארגון בכל צורה שהיא, בין אם באמצעות תרומות ובין אם במסגרת התנדבות בארגון – והרי אין הרבה פעולות המספקות מכך יותר. התרומה אפשרית באופן טלפוני או באמצעות אתר האינטרנט של הארגון, כאשר ההצטרפות למשפחת ויצו כרוכה בתשלום של דמי כרטיס במחיר מינימלי: 50 ש''ח לארבע שנים ו-300 ש''ח לפרק זמן בלתי מוגבל.
לא ניתן שלא להזכיר, בהקשר הזה, גם את מעגל ידידי ויצו, אשר נחנך בסוף השנה האחרונה.. כולכם מוזמנים לתרום לארגון, בין אם בבגדים ומעילים בחורף, תחפושות בחגים, ילקוטים וצרכי בית ספר וגן ובין אם במוצרים הגיינים בסייסים ומעל הכל, בתרומות ולהפוך להיות ידידים רשמיים בחיקו. כך נסייע, ולו במעט, לילדים ולנשים השוהים במקלטים רחוקים ממקום מגוריהם, יום יום וניתן להם את ההרגשה שלמישהו אי שם אכפת מהם ובזכותו סיכוייהם לחזור לחברה ולחיים שקטים יותר גברו.
מאת: עו"ד דפנה פישר
*עורכת הדין דפנה פישר פעילה למען נשים מוכות ומשמשת יו''ר מעגל ידידי ויצו, תפקיד הנעשה בהתנדבות מלאה
 

שישי, August 1, 2014

שתפו אותנו ברשת