נהיגה במהירות מופרזת

נהיגה במהירות מופרזת: שאלות ותשובות במהירות חוקית

 

ראשית כל: תזכורת – מהירות הנסיעה המותרת בקמ"ש בדרכים שונות.

 

דרך עירונית

דרך לא עירונית

דרך לא עירונית עם שטח הפרדה בנוי

דרך מהירה

רכב רגיל (אחר מהמפורטים להלן)

50

80

90

110

אוטובוס

50

80

90

100

רכב כבד (מעל 12 טון)

50

80

80

80

רכב איטי (טרקטור, מכונה ניידת וכו')

40

40

40

אסור לנסוע בדרך זו

 

 

הערות ותזכורות:

 • חשוב לזכור את ההבדל שבין דרך לא עירונית ודרך מהירה: לא כל כביש מחוץ לעיר הוא כביש שמותר לנסוע בו במהירות שמעל 50 קמ"ש.
 • במקרה שבו מוצב תמרור שמורה על מהירות אחרת מזו הנזכרת בטבלה – המהירות שבתמרור היא המהירות המותרת. למשל: דרך בין עירונית שבה מוצב תמרור שמגביל את המהירות ל-50 קמ"ש – זוהי המהירות המותרת.

מה העונש על מהירות מופרזת?

לפי תקנות התעבורה, ישנם עונשים שונים בהתאם לחומרת העבירה. עם זאת חשוב לזכור שנסיבות שונות – מקלות או מחמירות – יכולות לשנות את העונש – במקרה שהנהג מערער על הדו"ח ומבקש להישפט. בנוסף, כאשר המקרה מגיע לבית המשפט הרי שיכולים להתוסף עונשים נוספים: שלילת רישיון לזמן מוגבל או לתמיד, קנס נוסף ואפילו עונשי מאסר במקרים קיצוניים.

הנה העונשים הקבועים בחוק:

בדרך עירונית

 • נסיעה במהירות שהיא 20 קמ"ש מעל המהירות המותרת: קנס של 250 ₪ ללא נקודות.
 • נסיעה במהירות שהיא בין 21 קמ"ש ו-30 קמ"ש מעל המהירות המותרת: קנס של 750 ₪ ו-8 נקודות.
 • נסיעה במהירות שהיא 30 קמ"ש ומעלה מעל המהירות המותרת: זימון למשפט וגם 10 נקודות.

בדרך שאינה עירונית או בדרך מהירה

 • נסיעה במהירות שהיא עד 25 קמ"ש מעל המהירות המותרת: קנס בסך 250 ₪ ללא נקודות.
 • נסיעה במהירות שהיא בין 26 קמ"ש ו-40 קמ"ש מעל המהירות המותרת: קנס בסך 750 ₪ וגם 8 נקודות.
 • נסיעה במהירות שהיא 40 קמ"ש ומעלה מעל המהירות המותרת: זימון למשפט וגם 10 נקודות.

זומנתי למשפט – מהן הנסיבות שיכולות להחמיר בעונש או להקל עליו?

נסיבות מקלות:

 • עבירה ראשונה.
 • מקרה חירום שהצריך נהיגה במהירות מופרזת.
 • תנאי דרך שבהם המהירות המופרזת חמורה פחות.

נסיבות מחמירות:

 • כשהנהג מואשם גם בעבירות של נהיגה בשכרות או נהיגה תחת השפעת אלכוהול.
 • במקרים של תאונות דרכיםואם מדובר בתאונת דרכים עם נפגעים, המצב חמור אף יותר.
 • אם מדובר בעבירות רבות ובהיסטוריה של עבריינות כביש.
 • מהירות גבוהה במיוחד.
 • תנאי דרך שבהם המהירות המופרזת מסוכנת יותר

חשוב לזכור שקשה לנהג הרגיל לדעת מהן נסיבות מקלות או מחמירות. לדוגמה: במקרה שבו הנהג תלוי ברכב לפרנסתו ייתכן ובית המשפט יחליט להקל בעונשו. עם זאת גם ייתכן מצב הפוך: מי שמוביל נוסעים או נוהג ברכב כבד, לדוגמה, והוא עבריין מועד, ייתכן ובית המשפט יחליט שהוא מהווה סכנה גדולה יותר לציבור ולכן, למרות שהוא תלוי לפרנסתו ברכב הרי שיש להרחיק אותו מהכביש. לפני שטוענים טענה לפני בית המשפט, כדאי להתייעץ עם עורך דין תעבורה שימנע מכם טעויות שיכולות לעלות ביוקר.

איך מודדים מהירות מופרזת?

באמצעות מכשירים שונים שנמצאים בשירות המשטרה: אקדח לייזר (השוטר המודד עומד בצד הדרך), מכשיר הדבורה (מכשיר שמותקן בתוך ניידת נוסעת), מצלמות מהירות נייחות נפוצות מאוד ומותקנות על רמזורים, תמרורים ועמודים בהרבה מאוד כבישים. המכשירים הללו קובעים מי עבר על המהירות המותרת.

על סמך מה אפשר לערער על דו"ח שניתן על מהירות מופרזת?

נתחיל בצורה הפוכה על מנת שהבדיקה תהיה תקפה, עליה לעמוד בתנאים הבאים:

 • המכשיר צריך לעבור ביקורת תקופתית ושנתית ת חייב להיות תיעוד של הביקורת הזו.
 • השוטר המפעיל חייב לעבור הכשרה בקורס מסודר להפעלת המכשירחייב להיות תיעוד לכך.
 • השוטר שמפעיל את המכשיר חייב לבצע חמש בדיקות שונות כדי לוודא שהמכשיר פועל באופן תקין בתחילת המשמרת ובסיומהיש להוכיח כי הבדיקות הללו נעשו.
 • בזמן המדידה אסור שיהיה רכב נוסף שנוסע בכיוון הנסיעה של הרכב שנמדד בטווח חמישים מטרים מהרכב הנמדדהימצאות רכב נוסף במרחק כזה ובאותו כיוון נסיעה משבשת את המדידה והופכת אותה ללא רלבנטית.
 • בזמן המדידה על השוטר שמפעיל את המכשיר לשמור על קשר עין רצוף עם המכונית הנמדדת עד לעצירתה

האם ניתן לטעון שהמכשיר איננו מכויל ו/או תקין?

בפני בית הדין לתעבורה הוצגה לא מעט פעמים הטענה שהמכשיר שבו נעשתה המדידה לא היה מכויל זאת אומרת שהוא הציג מדידה מוטעית שאיננה משקפת את מה שהתרחש באמת בכביש. אי אפשר לתת תשובה חד משמעית בעניין כיוון שבמקרים שונים נפסקו דברים שונים. היו מקרים שבהם בית המשפט קיבל את הטענה ופסל את הדו"ח כיוון שהמכשיר לא היה מכויל ולא היה ניתן לסמוך על המדידה; היו גם מקרים שבהם בית המשפט דחה את הטענה ופסק שניתן לסמוך על הדיוק של המכשיר, בתנאי שהתמלאו התנאים שנמנו לעיל.

קיבלתי דו"ח, אבל זה לא אני שנהגתי במכונית מה לעשות?

זוהי בהחלט טענה שיכולה לעזור לנהג בבית המשפט ולחסוך ממנו קנס, נקודות ועונשים אחרים. עם זאת מי שטוען זאת חייב להביא הוכחות חד-משמעיות שהוא אכן לא זה שנהג במכונית שביצעה את עבירת התנועה חובת ההוכחה היא על הטוען ולא על התובע!

מה לעשות אם קיבלתי דו"ח על מהירות מופרזת?

האפשרות הראשונה היא לשלם את הקנס ובעצם להודות בביצוע העבירה. אבל רבים מאיתנו לא מוכנים להיכנע ללא קרב, במיוחד אם הם מרגישים שהם קיבלו דו"ח לא מוצדק. בנוסף, במקרה של מהירות גבוהה במיוחד כפי שמופיע בטבלה שלמעלה אי אפשר להסתפק בתשלום קנס אלא יש להתייצב בבית הדין לתעבורה כדי שייקבע העונש המתאים.

בין אם החלטתם לערער על הדו"ח ובין אם זומנתם לדיון בבית הדין לתעבורה הכנה מוקדמת היא הכרחית. חשוב מאוד לאסוף פרטים רבים ככל האפשר על האירוע: ממזג האוויר ועד השעה, ממספר הניידת ועד מיקום המצלמה, מתנאי הכביש ועד תנאי הבדיקה. אם תחליטו לערער על הדו"ח ייתכן והפרטים הללו יסייעו לכם להתמודד עם ההאשמה. התייעצות מיידית עם עו"ד תעבורה יכולה לסייע לכם כך תדעו אילו פרטים כדאי לברר במהירות ואיזה מידע נחוץ לכם. גם אם לא התייעצתם איתו מייד, עורך דין תעבורה הוא הכתבות שלכם אם ברצונכם לערער על דו"ח מהירות מופרזת ולעשות זאת בהצלחה.

***

אם גם אתם עומדים בפני אישום על נהיגה במהירות מופרזת, אנחנו יכולים לעזור! פנו אלינו ותקבלו מענה מהיר ויעוץ ראשוני ללא תשלום וללא התחייבות.

 

 

שתפו אותנו ברשת