לייעוץ ותיאום פגישה התקשרו

03-6139595 | 055-8823088

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

5
(40)

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים הינו גוף שהוקם ע"י המדינה ע"מ לבחון כשירות של נהגים לנהוג ברכב.

המכון הרפואי איננו מזמן אליו מיוזמתו לבדיקה נהגים כדי לבחון את כשירותם לנהוג, אלא הוא בודק נהגים שהופנו אליו מסיבות כאלה ואחרות ע"י גופי ממשלה שונים או גופים רפואיים.

סוגי הנהגים המופנים  לבדיקה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים:

1.             נהגים שצברו 72 נקודות – נהגים שצברו 72 נקודות או יותר חייבים עפ"י חוק, מעבר לעונש המוטל עליהם במקרה זה של שלילת רישיון ל-9 חודשים וביצוע טסט ותאוריה מחדש, לעבור הליך של בדיקת כשירות נהיגה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

2.             נהגים ששוחררו מהצבא בפרופיל 21 על רקע נפשי.

3.             נהגים שהורשעו בעבירות סמים.

4.             נהגים הסובלים מבעיות בריאותיות היכולות להשפיע על כושר הנהיגה שלהם כגון אפילפסיה, בעיות לב, בעיות ראיה, אירוע מוחי וכו'.

5.             נהגים הסובלים מבעיות נפשיות ובעיקר כאלה שאושפזו בבית חולים פסיכיאטרי עקב כך.

6.             נהגים שהורשעו בעבירות של נהיגה בשכרות.

7.             נהגים חדשים שהורשעו בעבירה של נהיגה בקלות ראש או תאונת דרכים שכתוצאה ממנה נחבל אדם חבלה של ממש.

8.             נהגים שהיו מעורבים בתאונות דרכים קטלניות.

9.             נהגים החייבים בדיקת כשירות רפואית לנהיגה עקב גיל.

מעבר לכך נהגים המבקשים להוציא רישיון לרכב משא כבד, לרכב גורר-תומך, או לרכב ציבורי, חייבים עפ"י חוק באישור כשירות נהיגה של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים בטרם יחלו בהליך להוצאת רישיון.

הליך הבדיקה במכון ה רפואי לבטיחות בדרכים

הליך הבדיקה במכון הרפואי כולל בד"כ ביצוע מבחנים מול מחשב שאורכים כמספר שעות, וכן שיחה עם פסיכולוג.

כאשר הסיבה לבדיקה במכון הרפואי הינה על רקע נפשי, הבדיקה יכולה לכלול גם שיחה עם רופא פסיכיאטר.

כמו כן, כאשר ההפניה לבדיקה הינה על רקע של עבירות נהיגה בשכרות או עבירות סמים, עלול אותו נהג להידרש להיבדק בנוסף ע"י רופא נרקולוג שהינו רופא מומחה להתמכרויות וכמו כן הוא עלול להיות מופנה לעבור בדיקות שתן לגילוי סם.

זמני המתנה לזימון למכון הרפואי ולקבלת תשובת המכון

זמני ההמתנה לבדיקה במכון הרפואי הינם ארוכים ביותר, וזאת לנוכח הכמות הגדולה מאוד של אנשים שמופנים למכון הרפואי, וכן לנוכח כוח האדם המצומצם הקיים במכון הרפואי.

אדם שהופנה לבדיקה במכון הרפואי או שהגיש מיוזמתו בקשה לבדיקה יקבל בד"כ תשובה מהמכון הרפואי ו/או ממשרד הרישוי כי בקשתו תטופל בתוך 140 ימי עסקים ממועד הגשת הבקשה.

גם זמני ההמתנה לקבלת תשובת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, לאחר הליך הבדיקה הינו ארוך, ויכול לנוע בין חודש לשלושה חודשים.

ניתן לזרז הן את הליך הטיפול והזימון למכון והן את תשובת המכון לאחר הבדיקה באמצעות פניה ישירה למכון הרפואי בימי קבלת קהל או באמצעות פניה לעורך דין המומחה בתחום.

ערר על החלטת המכון הרפואי

החלטת המכון הרפואי על פסילת רישיונו של הנבדק הינה בד"כ לתקופה קצובה של שנה.

ניתן להגיש בקשה חדשה להיבדק במכון הרפואי בתום השנה, ולחילופין ניתן להגיש בתוך 30 יום ערר על החלטת המכון הרפואי לוועדת ערר בבית החולים "שיבא" בתל- השומר.

הליך הבדיקה בפני ועדת ערר המונה 3 רופאים הינו שונה מזה הנערך במכון הרפואי באופן שהוא איננו כולל מבחנים אלא שיחה קצרה בלבד עם חברי הועדה.

התשובה של ועדת הערר, בניגוד למכון הרפואי, הינה די מהירה והיא ניתנת בד"כ בתוך 7 ימים מתאריך הועדה, ולעיתים ניתנת התשובה אף במעמד הערר עצמו.

סמכות ועדת הערר יש לציין הינה רחבה יותר מזה של המכון הרפואי באופן זה שהיא יכולה לקבל את הערעור גם באופן חלקי ולאשר רישיון נהיגה מוגבל מבחינת זמני נהיגה או מבחינת תחום גיאוגרפי.

ייצוג ע"י משרדנו

ניתן לקבל עזרה וייעוץ של משרדנו הן בהליך הבדיקה במכון הרפואי, לרבות קבלת עזרה בזירוז הזימון לבדיקה וקבלת תשובת המכון, והן בהליך הבדיקה בוועדת הערר.

הייצוג במשרדנו כולל טיפול וליווי של הלקוח עד לקבלת הרישיון.

למשרדנו ניסיון של למעלה מ- 20 שנה בייצוג נהגים שרישיונם נפסל או לא אושר ע"י המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, ולזכותנו הצלחות רבות בתחום זה.

פסילת רישיון בגלל סיבות בריאותיות

לפי חוקי התעבורה – ובאופן ספציפי, לפי סעיף 51 של פקודת התעבורה – לרשות המוסמכת מותר לפסול רישיון של אדם בגלל כושר נהיגה לקוי. הרשות גם יכולה להחליט שלא לתת רישיון למי שכושר הנהיגה שלו לקוי.

מהו כושר נהיגה לקוי? לצורך הנושא שלפנינו, נהג בעל כושר נהיגה לקוי הוא נהג שמשתייך לקבוצת סיכון – כל אוכלוסיה בעלת סיכוי גבוה לתאונת דרכים.

הגוף הממונה על הקביעה מיהו נהג בעל כושר נהיגה לקוי הוא המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. המכון איננו יוזם בדיקות אלא בודק נהגים שנשלחים אליו לבדיקה.

אילו נהגים מופנים אל המכון הרפואי לבטיחות בדרכים?

 • בית המשפט לתעבורה יכול להחליט על הפניית נהג לבדיקה במכון בגלל סיבות שונות. לדוגמה, נהג שהיה מעורב בתאונת דרכים ובית המשפט התרשם שהסיבה לתאונה היא מצבו הבריאותי של הנהג האשם.
 • מי שהיה מעורב בתאונת דרכים קטלנית.
 • נהג שהינו עבריין מועד ושיש לו מקרים רבים של תאונות דרכים ו/או עבירות תנועה – הפניה בידי משרד הרישוי.
 • ביצוע של עבירות תנועה מסוגים מיוחדים – לדוגמה, במקרים של נהיגה בשכרות ובעיקר במקרה של הרשעה ופסילת רישיון לתקופה ארוכה.
 • עבירות של שימוש בסמים.
 • נהגים שלגביהם הגיע דיווח מרופא מטפל (שחייב לדווח לרשות באם הוא יודע על לקוח בעל בעיה בריאותית שהופכת אותו לסיכון מובהק על הכביש.)
 • בכל מקרה של הגשת בקשה לקבלת רישיון עבור רכב כבד או רכב ציבורי – משרד הרישוי יפנה לבדיקה במכון.
 • קשישים שנמצאים במצב בריאותי שיכול להשפיע על יכולת הנהיגה שלהם.
 • נכים בעלי בעיה בריאותית שיכולה להשפיע על יכולות הנהיגה שלהם.
 • אנשים שסובלים מבעיות בריאותיות שונות שיכולות להשפיע על יכולת הנהיגה שלהם: בעיות לב, אפילפסיה, סיכון גבוה לשבץ, בעיות ראיה ועוד.
 • אנשים עם בעיות פסיכולוגיות חמורות שעלולות להשפיע לרעה על יכולת הנהיגה שלהם.

 

התהליך במכון הרפואי לבטיחות בדרכים

כפי שאמרנו, תפקידו של המכון הרפואי לביטחות בדרכים הוא לזהות נהגים שיש להם סיכוי גבוה להיות מעורבים בתאונות דרכים. הנהג שמתייצב במכון יעבור את הבדיקות הרלבנטיות אצל הרופאים (או הפסיכולוגים) המתאימים. במקרים מסוימים המכון יכול להפנות את הנהג לבדיקות נוספות במכונים מתאימים ואצל רופאים מוסמכים. על בסיס הבדיקות הללו המכון יוציא חוות דעת.

המכון מגיש בסופו של דבר המלצה למשרד הרישוי: המלצה לשלילת רישיון או מניעת קבלתו בגלל סיבות רפואיות שהתגלו בבדיקה או קביעה שאין בעיה רפואית שמונעת קבלת רישיון או החזקתו.

תהליך הבדיקה במכון הוא אמנם רפואי אך אין זה אומר שעל הנהג לעבור אותו לבד. מומלץ להתייעץ עם עורך דין תעבורה, במיוחד אם הנהג חושש מחוות דעת שלילית של המכון. ערעור על החלטת המכון הינו סיפור מסובך ולכן כדאי להתכונן באופן המעמיק ביותר לבדיקות המכון. עורך דין בעל ניסיון ידע להכין את הנבדק לבדיקות המכון, לסייע לו להכין את המסמכים הרפואיים המתאימים ולדעת כיצד להתמודד באופן מיטבי עם התהליך.

 

השימוע במשרד הרישוי

ההמלצה של הועדה הרפואית של המכון מועברת אל משרד הרישוי וכעת הנהג מוזמן לשימוע. בהרבה מאוד מקרים השימוע הוא תהליך פורמלי בלבד – משרד הרישוי נוטה לקבל באופן כמעט גורף את המלצות המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. ההחלטה של משרד הרישוי ניתנת על פי רוב למשך תקופה של שנה אחת, אם כי ישנם מקרים שבהם היא תקפה לזמן ארוך יותר.

בתום התקופה שנקבעה על ידי משרד הרישוי, הנהג שרישיונו נפסל או שסורבה בקשתו לקבלת רישיון יכול לפנות בבקשה נוספת למשרד הרישוי לקבלת רישיון – שימו לב שהפניה צריכה לבוא מהנהג; משרד הרישוי לא שולח הודעה או יוזם את תהליך קבלת הרישיון או חידושו. על הנהג שהגיש את הבקשה לעמוד שוב בבדיקה של המכון הרפואי לביטחות בדרכים ורק אם המכון נותן המלצה חיובית הרי שייתכן והרישיון יוענק או יחודש.

 

ערעור על ההחלטה

ניתן לערער על החלטה של משרד הרישוי לפסילת רישיון או סירוב למתן רישיון. הערעור חייב להתבצע תוך שלושים יום ממתן ההחלטה והוא נידון בידי ועדת ערר מיוחדת. ועדה זו יושבת בבית החולים שיבא שבתל השומר והיא מונה שלושה רופאים. מגיש הערעור יכול להיעזר – והדבר מומלץ ביותר – עורך דין לענייני תאונות דרכים ותעבורה שייצג אותו בפני הועדה וייסע לו מבחינה משפטית. כמו כן ניתן – ומומלץ – להציג חוות דעת רפואיות רלוונטיות שסותרות את החלטת הוועדה הקודמת./

אם הערר נדחה ניתן להגיש ערעור נוסף בפני בית המשפט המחוזי – ערעור זה ניתן בגדר שאלה משפטית ובית המשפט המחוזי דן בו בשבתו כבית משפט לעניינים מינהליים. ישנם הבדלים מסוימים בין דרך פעולתו של בית משפט לעניינים מינהליים לבין דרך פעולתו והיקף סמכותו של בית משפט "רגיל." אין זה המקום להרחיב בכך ונסתפק רק באמירה שהערעור איננו על חוות הדעת הרפואיות עצמן אלא רק על סוגיות משפטיות ומנהלתיות. התייצבות בפני בית המשפט הזה מחייבת את הנהג במציאת עזרה משפטית מתאימה ובהצטיידות בהרבה סבלנות ואורך רוח. אין זה פשוט לבטל החלטה של רשות מנהלתית ומגיש הבקשה יצטרך לעבוד קשה אם ברצונו להצליח בביטול ההחלטה.

אם גם אתם עומדים לפני בדיקה של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים או אל מול פסילת רישיון נהיגה בגלל סיבות בריאותיות, אנחנו יכולים לעזור! פנו אלינו ותקבלו מענה מהיר ויעוץ ראשוני ללא תשלום וללא התחייבות.

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, או בקיצור – המרב"ד, הינו מכון המבצע בדיקות רפואיות עבור רשות הרישוי. וזאת, מתוך מטרה אחת ברורה: למגר את תאונות הדרכים שמקורן בבריאות הלקויה של הנהג. עם זאת, הדרך סלולה בטענות שונות ומגוונות; טענות מצד הנהגים הטוענים שרישיון הנהיגה שלהם נשלל לשווא. כך או כך, כדי לקבל במצבים אלו ייעוץ משפטי בסטנדרט חסר פשרות, יש לפנות אל משרד עורכי הדין משה רבי. עיסוקיו של משרד זה כוללים, בין היתר, את ייצוג הנאשמים בבית המשפט לתעבורה, ייעוץ וליווי במקרים של נהיגה בשכרות ועוד.

 

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים: מידע חשוב

כאמור, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים מבצע בדיקות כשירות רפואית לנהיגה. בדיקות אלו מתבצעות עבור רשות הרישוי – כאשר המרב"ד ממליץ לרשות על כשירותם של הנהגים. וזאת, בהתאם לסוג הרכב המנועי הרלוונטי שבו הם משתמשים. סמכותו של המרב"ד נוצרה בשנת 1980, לפי צו של שר הבריאות. כמו כן, סמכויותיו של מכון זה באות מכוח תקנות התעבורה.

האנשים המופנים לבדיקה אצל המרב"ד הינם, לדוגמא, מבקשי רישיון נהיגה לרכב ציבורי ולמשא כבד. כמו כן, מדובר גם בעברייני תנועה מועדים אשר תקופת השלילה שלהם הסתיימה, נכי משרד הביטחון, נהגים עליהם דיווח בית המשפט וכן הלאה.

כך או כך, במקרים בהם זומנתם לבדיקה אצל המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, יהיה עליכם להביא אתכם מספר מסמכים חשובים: החל מהמידע הרפואי הרלוונטי, תעודה מזהה עם תמונה לצד טפסים אחרים בהתאם לצרכי הבדיקה.

כמו כן, נציין כי ביצוע הבדיקה כרוכה בתשלום אגרה; תשלום אותו ניתן לבצע במספר דרכים עיקריות: בין אם דרך בנק הדואר, באופן מקוון או שמא בעמדת התשלום של המרב"ד.

 

המכון לבטיחות בדרכים

אילו אנשים עוברים את בדיקת הכשירות במרב"ד? מהם התנאים המקדימים? על שאלות אלו ואחרות יענה צוות המומחים של משרד עורכי הדין משה רבי. משרד זה מסייע ללקוחות רבים במגוון תחומים: החל מליווי בעת ההפניה לבדיקת כשירות רפואית, סיוע בעת פסילה מנהלית, נהיגה במהירות מופרזת ועוד.

אל המכון לבטיחות בדרכים מפנים מגוון אנשים. בין אם מדובר באנשים הסובלים מבעיות בריאותיות, אנשים המבקשים להוציא רישיון נהיגה עבור רכב ציבורי ורכב כבד, אנשים עליהם דיווח בית המשפט וכן הלאה – האוכלוסייה הפונה למכון זה הינה מגוונת למדי. במקביל, כדי לצלוח הליך זה היטב, מומלץ לפנות אל משרד עורכי הדין משה רבי. משרד זה, הפועל למעלה מ-20 שנה, מחזיק בניסיון ובידע רב בניהול תיקים של פסילה מנהלית, נהיגה בשכרות ועוד. כל זאת, תוך הקפדה על סטנדרט עבודה גבוה ויחס אישי לכל לקוח ולקוח.

 

המכון לבטיחות בדרכים: להתייעץ עם הגורם המוסמך

המכון לבטיחות בדרכים, המוכר גם בתור המרב"ד, מחזיק בסמכות לפסול רישיון נהיגה. וזאת, במקרים בהם כושר הנהיגה של הנהג הוא לקוי. כיצד מוגדר כושר נהיגה לקוי? הכוונה לנהגים השייכים לקבוצת סיכון; אוכלוסייה המחזיקה בסיכויים גבוהים לבצע תאונות דרכים. כמו כן, אמנם המרב"ד מבצע את בדיקות הכשירות וקובע את המסקנה הסופית. עם זאת, הוא איננו יוזם את הבדיקות הללו.

מי הם הנהגים המופנים אל המרב"ד? מדובר במספר קבוצות באוכלוסייה. החל מאנשים אשר ביצעו עבירות שימוש בסמים, אנשים שביצעו עבירות תנועה על רקע נהיגה בשכרות, מעורבות בתאונות דרכים קטלניות ועוד.

בהתאם, כאשר אתם עומדים בפני תהליך בדיקה במכון לבטיחות בדרכים, רצוי להסתייע בשירותיו של עורך דין מומחה בדיני תעבורה. אמנם מדובר בתהליך רפואי, אך משום שחוות הדעת של הבדיקה מחזיקה בחשיבות מכרעת, רצוי להתייעץ עם גורם מוסמך. כמו כן, במקרים בהם המרב"ד מבקש לפסול את הרישיון של הנהג, ניתן יהיה לערער על ההחלטה. וזאת, תוך שיתוך פעולה עם עו"ד תעבורה.

 

המכון לבטיחות בדרכים – לקבל מענה מקצועי מהמעלה הראשונה

קיבלת זימון מהמכון הרפואי? מבקשים ייעוץ משפטי מקצועי לאורך התהליך? משרד עורכי הדין משה רבי מספק מענה משפטי מהמעלה הראשונה; מענה איכותי, יעיל ואמין תוך רמת זמינות גבוהה.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 40

No votes so far! Be the first to rate this post.

מידע נוסף בנושא

מכון הארבעה

אף על פי של משרד התחבורה הוא הגוף הרגולטורי האחראי על יצירת סביבת נהיגה בטיחותית בכל רחבי הארץ, הוא לא הגורם שנותן את האישור בפועל לנהגים עם סיכונים מסוימים לעלות על הכביש. האחריות למתן שירותים של בדיקות רפואיות והכשרה לנהיגה של נהגים בפסילה נתונה בידיו של מכון הארבעה, או בשמו השני המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, וזה הוא הגוף שאיתו אתם רוצים לעבוד במהלך שלבים שונים של החיים. בין היתר, כאשר אתם נדרשים על ידי בית המשפט או כל גורם שיפוטי אחר, או כאשר אתם מעוניינים לבצע בדיקה רפואית בשביל לאפשר לעצמכם לחזור לנהוג אחרי אירוע רפואי או תאונת דרכים מורכבת. יחד עם זאת, כמו כל מהלך חשוב אחר בחיים כדאי לפנות למכון הארבעה בליווי עורך דין מהצוות המקצועי של משרד עורכי הדין משה רבי כדי לקבל את כל התמיכה שאתם צריכים לקבל.

מה הוא מכון הארבעה ומה תפקידו?

כאמור, מכון הארבעה הוא הגוף האחראי על בדיקה בריאותית ואישור לעלות על ההגה לנהגים. המכון מתפקד בתור גורם שמבצע באופן רצוף בדיקות ומאשר לנהגים לחזור להגה בסיטואציות שונות. גם אנשים פרטיים וגם חברות ממשלתיות וארגונים במשק הכללי יכולים לפנות לעזרת מכון הארבעה. ולכן מדובר על גורם מאוד חשוב שאנחנו צריכים להכיר בתור נהגים במדינת ישראל. המכון בוחן באופן אינדיבידואלי כל בקשה וכל פנייה, ואם צריך יבקש מכם לבצע בדיקות נוספות או להוכיח שאתם באמת עומדים בתנאים הבסיסיים כדי לעלות בחזרה על ההגה. ולכן צריך להגיע מוכנים עם כל המידע בכל פעם שיש לכם איזה שהוא סוג של התקשרות עם מכון הארבעה.

כל הדרכים לקבל שירות בליווי עו"ד

כל מה שנותר לכם לעשות בשלב הזה הוא לבנות ביחד עם עורך הדין שלכם, עורך דין משה רבי את אסטרטגיית הפעולה מול מכון הארבעה. כדאי להבין בדיוק מה אתם מצפים להשיג עוד לפני שיצאתם לדרך. וכך יהיה לכם הרבה יותר קל להבטיח שאתם מקבלים את רישיון הנהיגה שלכם בחזרה או משיגים את המטרות שלכם בקלות יחסית.

עורך דין המכון הרפואי

יש רגעים בחיים שבהם אנחנו צריכים להיעזר בנותני שירותים מקצועיים אשר מכירים את התחום שבו אנחנו צריכים לקבל עזרה הרבה יותר טוב מאיתנו. בכל מה שקשור להתמודדות עם תיקים בתחום התעבורה, הידע והניסיון של עורך דין תעבורה הוא היתרון הטוב ביותר שעומד לרשותכם. ועדיין, בתוך תחום כל כך רחב ומורכב, יש לא מעט שאלות שעורך דין כללי בתחום התעבורה לא יכול לתת עליהם מענה. כך למשל אם אתם צריכים לבצע פנייה מקצועית אל המכון הרפואי צריך לפנות לעורך דין מומחה. עורך דין המכון הרפואי, כמו עו"ד משה רבי, מכיר את ההתנהלות העבודה במכון ויודע איך לייצר פניה מכובדת שמאפשרת לכם לקבל תשובות לשאלות שבאמת מעניינות אתכם.

עורך דין המכון הרפואי – נמצא אתכם ברגעים הכי מאתגרים

עורך דין המכון הרפואי הוא עורך דין בעל התמחות בתחום התעבורה אבל עם ניסיון ספציפי במתן ליווי מקצועי בפניות לאנשי הצוות של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. נכון, שמרבית האנשים לא נדרשים להתקשר במהלך חייהם עם אנשי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. אבל אם אתם מצאתם את עצמכם מעורבים באירוע ואתם חייבים לקבל אישור מחודש לעלות על הכביש, אז צריך לפנות בצורה הזהירה לאנשי המקצוע של עו"ד משה רבי ולנסות למצוא את הפתרונות המתאימים לצרכים שלכם על בסיס ניהול משא ומתן משפטי מקצועי עם אנשי הצוות.

לכל צרה ובעת רגע, יש מי ששומר עליכם

לא משנה מהי הסיבה שבגללה אתם נדרשים לפנות אל המכון הרפואי, ההחלטה הנכונה ביותר שאתם צריכים לעשות היא להיעזר בכלים שעומדים לרשותכם ולדאוג לכך שיהיו לכם את כל היתרונות כאשר אתם פונים לקבל עזרה. ולכן, שיחת הטלפון הראשונה שלכם חייבת להיות אל אנשי משרד עורכי הדין משה רבי אשר יכולים לבנות ביחד איתכם את אסטרטגיית הפעולה ולייצר את הפתרונות הנכונים לכל צורך. אל תהססו לשאול את כל השאלות ולקבל את כל התשובות, לפני שאתם לוקחים החלטה כל כך משמעותית שתשפיע על החיים שלכם למשך זמן.

קידום עורכי דין באינטרנט קידום עורכי דין באינטרנט