לייעוץ ותיאום פגישה התקשרו

03-6139595 | 055-8823088

תשלום קנס משטרה – עבירות תנועה בחוץ לארץ שרודפות אחריך לארץ: על תשלום דו"חות תנועה ממדינות אחרות

תשלום קנס משטרה – עבירות תנועה בחוץ לארץ שרודפות אחריך לארץ: על תשלום דו"חות תנועה ממדינות אחרות

למרות המצב, עדיין רבים מוציאם את הזמן לצאת לחופשה בחוץ לארץ ואם לא נעשה זאת השנה, הרי שנעשה זאת בשנה הבאה. חופשה שכוללת שכירת מכונית ונהיגה במדינה אחרת יכולה להיות חוויה נהדרת ודרך טובה ליהנות מחופשה מיוחדת. מהחופשה אנחנו חוזרים עם זיכרונות, חוויות ומזכרות – לעיתים המזכרות מגיעות זמן-מה לאחר שחזרנו ולפעמים אלה הן מזכרות לא רצויות: דו"ח על עבירת תנועה שביצענו בחוץ לארץ ודרישה לתשלום קנס.

מה עושים אם קיבלתם הודעה על קנס שעליכם לשלם כי עברתם עבירת תנועה בזמן ששכרתם מכונית במדינה אחרת? על כך בשורות הבאות.

לפני הכול: הכנה נכונה

הדרך הטובה ביותר להתמודד עם דו"חות תנועה בחוץ לארץ היא להימנע מהם…

לפני הנסיעה – אם בכוונתכם לשכור מכונית במהלך החופשה – לימדו היטב את חוקי התנועה המיוחדים של הארץ אליה אתם נוסעים. לדוגמה:

  • כדי לנסוע על האוטוסטראדות בשווייץ או באוסטריה צריך מדבקה מיוחדת למכונית אותה קונים במקומות המורשים. מי שנוסע בלי המדבקה הזו יקבל קנס.
  • בערים רבות באיטליה – בעיקר העתיות שבהן כמו רומא או פירנצה – אסור להיכנס עם מכונית לאזורים מסוימים, אלא אם כן הנהג מתגורר במקום. לא מדובר בחניה אלא מספיק שהמכונית תצולם על ידי מצלמה כשהיא עוברת במקום.

במהלך הנסיעה הקפידו יותר מהרגיל על נהיגה בהתאם לחוק. שוטרים מקומיים אולי הינם מודעים לכך שצריך להאיר פנים לתייר אבל מצד שני ייתכן והם יהיו קפדניים יותר ביחס שלהם לזרים שבאים לארץ שלהם ועוברים על החוק, ולו במעט.

חייבים לשלם?

בוודאי – אפשר לרטון, להתלונן ולכעוס על הגויים המעצבנים שלא מוכנים לוותר או שנותנים דו"ח על עבירות תנועה, שטויות או שרוצים להרוויח כסף על גבם של תיירים תמימים. ייתכן וזה נכון אבל כל עוד זה עומד במבחן החוק, אין ברירה וצריך לשלם. אם בכל זאת החלטתם להיאבק ולנסות לבטל את הקנס, יש כמה דברים שאתם יכולים לעשות:

  • אם יש למקבל הדו"ח הוכחות ברורות לכך שמדובר בטעות, ניתן לערער. לדוגמה: אם הדו"ח הוא על כניסה לאזור אסור בכניסת מכוניות מלבד לדיירי הרחוב –  ניתן לשלוח הוכחה לכך שהזמנתם חדר במלון באזור עוד לפני שנכנסתם לשם עם המכונית.
  • אם יש נסיבות מקלות. למשל: נכות, מקרה חירום וכן הלאה. לבקש תמיד אפשר – אולי תקבלו תשובה חיובית.
  • לפעמים, ולא בכל מדינה, אם טוענים שהתמרור או השלט היה בשפה המקומית ולכן לא היה יכול התייר להבין אותו – ייתכן והדו"ח יבוטל או יצומצם. באינטרנט אפשר למצוא לא מעט דוגמאות מהולנד, למשל.

חשוב לזכור שניסיון לערער על הדו"ח מוביל לסיבוך בירוקראטי שכולל מערכת יחסים לא קצרה עם פקידים ממדינה אחרת שלא רק דוברים את שפת הבירוקרטיה הידועה לשמצה אלא שהם גם עושים זאת בשפה זרה – בחלק מהמקרים מדובר בשפה שבה אינכם שולטים. כמו כן, הדבר עלול לגרור הוצאות נוספות ולדרוש מכם זמן ומאמץ. הם החלטתם לנסות, כדאי מאוד להתייעץ עם עורך דין תעבורה, מה שעשוי לחסוך לכם כסף במקרים מסוימים ואולי גם זמן.

איך משלמים?

ברוב המדינות המתוקנות, ניתן לשלם באמצעות כרטיס אשראי, העברה בנקאית (בנק הדואר הוא אפשרות טובה.) ניתן גם לשלם במזומן אך יש בכך סיכון מסוים כיוון שהכסף יכול ללכת לאיבוד בדרך – בדרך כזו או אחרת. חשוב לקבל הוכחת תשלום ולשמור אותה למען ויכוחים עתידיים…

עוד נקודה חשובה: חברת ההשכרה לא תגבה עבור המדינה את הקנס שעליכם לשלם. כמו כן, חברות השכרה אינן רשאיות להעביר את פרטי האשראי שלכם לצד שלישי ולכן הן אינן יכולות להעביר את הפרטים למדינה שתחייב באופן אוטומטי את כרטיס האשראי שלכם. כל תשלום חייב להיעשות על-ידכם ובהסכמתם. עם זאת, חברות השכרה רשאיות וצריכות להעביר למדינה את הפרטים המזהים שלכם והן גם עשויות לחייב אתכם בדמי טיפול על כך שהן התמודדו עם הטיפול בעבירת התנועה שלכם.

מה יקרה אם אני לא אשלם?

ניתן לטעון שאם קיבלתם הודעה שמחכה לכם דבר דואר רשום ממדינה שבה ביקרתם לאחרונה, אל תיגשו לקחת אותו וכך לא תקבלו הודעה רשמית על הקנס שעליכם לשלם. הדבר איננו מונע קבלת מכתבים נוספים וצעדים אחרים שאולי ינקטו כנגדכם. מומלץ להתייעץ עם עורך דין לפני שנוקטים צעד שכזה.

ככל הידוע, מדינות אינן מונעות כניסה מאנשים שלא שילמו קנסות על דו"חות תנועה או חניה. לא מדובר במדיניות מוצהרת וכדאי מאוד לדעת שתמיד קיימת האפשרות שבמקום מסוים וברגע מסוים פתאום יתגלה החוב הלא משולם שלכם עם כל ההשלכות הנלוות.

חברות השכרת רכב אמנם יכולות לסרב להשכיר מכונית לנהג שרישיונו נשלל או שעבר עבירות תנועה חמורות (וגם זה דורש בדיקה מעמיקה שלא כאן המקום לעשות אותה.) האם עבירות מהירות הינן חמורות מספיק? האם דו"ח חנייה שלא שולם ימנע מחברה להימנע מהשכרת רכב לנהג? הסיכוי קטן אבל שומר נפשו ירחק…

ומה לגבי נקודות?

כיוון שחוקי התעבורה שונים מדינה למדינה, העבירות שביצעתם בחוץ לארץ אינן משפיעות על היסטוריית הנהיגה שלכם בארץ – לא תקבלו נקודות חובה בארץ על עבירות שביצעתם בחוץ לארץ וגם, כמובן, לא תישפטו עליהן. עליכם להתמודד "רק" עם הקנס שעליכם לשלם.

חופשה צריכה להשאיר טעם טוב בפה וזיכרונות לזמן ארוך. כדי שהזיכרונות הללו לא יתבטאו בקנסות שעליכם לשלם ובהתמודדות עם פקידים במדינות זרות, השתדלו לנהוג בזהירות, להכיר את חוקי התעבורה במדינה שאליה אתם נוסעים ולהקפיד עליהם ככל הניתן. את חווית ההתמודדות עם הבירוקרטיה הממשלתית מוטב להשאיר בארץ…

קידום עורכי דין באינטרנט קידום עורכי דין באינטרנט