המכון הרפואי לבטיחות בדרכים
משה רבי: משה רבי | פורסם: 15.11.2017
משה

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

פסילת רישיון בגלל סיבות בריאותיות

לפי חוקי התעבורה – ובאופן ספציפי, לפי סעיף 51 של פקודת התעבורה – לרשות המוסמכת מותר לפסול רישיון של אדם בגלל כושר נהיגה לקוי. הרשות גם יכולה להחליט שלא לתת רישיון למי שכושר הנהיגה שלו לקוי.

מהו כושר נהיגה לקוי? לצורך הנושא שלפנינו, נהג בעל כושר נהיגה לקוי הוא נהג שמשתייך לקבוצת סיכון – כל אוכלוסיה בעלת סיכוי גבוה לתאונת דרכים.

הגוף הממונה על הקביעה מיהו נהג בעל כושר נהיגה לקוי הוא המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. המכון איננו יוזם בדיקות אלא בודק נהגים שנשלחים אליו לבדיקה.

אילו נהגים מופנים אל המכון הרפואי לבטיחות בדרכים?

 • בית המשפט לתעבורה יכול להחליט על הפניית נהג לבדיקה במכון בגלל סיבות שונות. לדוגמה, נהג שהיה מעורב בתאונת דרכים ובית המשפט התרשם שהסיבה לתאונה היא מצבו הבריאותי של הנהג האשם.
 • מי שהיה מעורב בתאונת דרכים קטלנית.
 • נהג שהינו עבריין מועד ושיש לו מקרים רבים של תאונות דרכים ו/או עבירות תנועה – הפניה בידי משרד הרישוי.
 • ביצוע של עבירות תנועה מסוגים מיוחדים – לדוגמה, במקרים של נהיגה בשכרות ובעיקר במקרה של הרשעה ופסילת רישיון לתקופה ארוכה.
 • עבירות של שימוש בסמים.
 • נהגים שלגביהם הגיע דיווח מרופא מטפל (שחייב לדווח לרשות באם הוא יודע על לקוח בעל בעיה בריאותית שהופכת אותו לסיכון מובהק על הכביש.)
 • בכל מקרה של הגשת בקשה לקבלת רישיון עבור רכב כבד או רכב ציבורי – משרד הרישוי יפנה לבדיקה במכון.
 • קשישים שנמצאים במצב בריאותי שיכול להשפיע על יכולת הנהיגה שלהם.
 • נכים בעלי בעיה בריאותית שיכולה להשפיע על יכולות הנהיגה שלהם.
 • אנשים שסובלים מבעיות בריאותיות שונות שיכולות להשפיע על יכולת הנהיגה שלהם: בעיות לב, אפילפסיה, סיכון גבוה לשבץ, בעיות ראיה ועוד.
 • אנשים עם בעיות פסיכולוגיות חמורות שעלולות להשפיע לרעה על יכולת הנהיגה שלהם.

התהליך במכון הרפואי לבטיחות בדרכים

כפי שאמרנו, תפקידו של המכון הרפואי לביטחות בדרכים הוא לזהות נהגים שיש להם סיכוי גבוה להיות מעורבים בתאונות דרכים. הנהג שמתייצב במכון יעבור את הבדיקות הרלבנטיות אצל הרופאים (או הפסיכולוגים) המתאימים. במקרים מסוימים המכון יכול להפנות את הנהג לבדיקות נוספות במכונים מתאימים ואצל רופאים מוסמכים. על בסיס הבדיקות הללו המכון יוציא חוות דעת.

המכון מגיש בסופו של דבר המלצה למשרד הרישוי: המלצה לשלילת רישיון או מניעת קבלתו בגלל סיבות רפואיות שהתגלו בבדיקה או קביעה שאין בעיה רפואית שמונעת קבלת רישיון או החזקתו.

תהליך הבדיקה במכון הוא אמנם רפואי אך אין זה אומר שעל הנהג לעבור אותו לבד. מומלץ להתייעץ עם עורך דין תעבורה, במיוחד אם הנהג חושש מחוות דעת שלילית של המכון. ערעור על החלטת המכון הינו סיפור מסובך ולכן כדאי להתכונן באופן המעמיק ביותר לבדיקות המכון. עורך דין בעל ניסיון ידע להכין את הנבדק לבדיקות המכון, לסייע לו להכין את המסמכים הרפואיים המתאימים ולדעת כיצד להתמודד באופן מיטבי עם התהליך.

השימוע במשרד הרישוי

ההמלצה של הועדה הרפואית של המכון מועברת אל משרד הרישוי וכעת הנהג מוזמן לשימוע. בהרבה מאוד מקרים השימוע הוא תהליך פורמלי בלבד – משרד הרישוי נוטה לקבל באופן כמעט גורף את המלצות המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. ההחלטה של משרד הרישוי ניתנת על פי רוב למשך תקופה של שנה אחת, אם כי ישנם מקרים שבהם היא תקפה לזמן ארוך יותר.

בתום התקופה שנקבעה על ידי משרד הרישוי, הנהג שרישיונו נפסל או שסורבה בקשתו לקבלת רישיון יכול לפנות בבקשה נוספת למשרד הרישוי לקבלת רישיון – שימו לב שהפניה צריכה לבוא מהנהג; משרד הרישוי לא שולח הודעה או יוזם את תהליך קבלת הרישיון או חידושו. על הנהג שהגיש את הבקשה לעמוד שוב בבדיקה של המכון הרפואי לביטחות בדרכים ורק אם המכון נותן המלצה חיובית הרי שייתכן והרישיון יוענק או יחודש.

ערעור על ההחלטה

ניתן לערער על החלטה של משרד הרישוי לפסילת רישיון או סירוב למתן רישיון. הערעור חייב להתבצע תוך שלושים יום ממתן ההחלטה והוא נידון בידי ועדת ערר מיוחדת. ועדה זו יושבת בבית החולים שיבא שבתל השומר והיא מונה שלושה רופאים. מגיש הערעור יכול להיעזר – והדבר מומלץ ביותר – עורך דין לענייני תאונות דרכים ותעבורה שייצג אותו בפני הועדה וייסע לו מבחינה משפטית. כמו כן ניתן – ומומלץ – להציג חוות דעת רפואיות רלוונטיות שסותרות את החלטת הוועדה הקודמת.

אם הערר נדחה ניתן להגיש ערעור נוסף בפני בית המשפט המחוזי – ערעור זה ניתן בגדר שאלה משפטית ובית המשפט המחוזי דן בו בשבתו כבית משפט לעניינים מינהליים. ישנם הבדלים מסוימים בין דרך פעולתו של בית משפט לעניינים מינהליים לבין דרך פעולתו והיקף סמכותו של בית משפט "רגיל." אין זה המקום להרחיב בכך ונסתפק רק באמירה שהערעור איננו על חוות הדעת הרפואיות עצמן אלא רק על סוגיות משפטיות ומנהלתיות. התייצבות בפני בית המשפט הזה מחייבת את הנהג במציאת עזרה משפטית מתאימה ובהצטיידות בהרבה סבלנות ואורך רוח. אין זה פשוט לבטל החלטה של רשות מנהלתית ומגיש הבקשה יצטרך לעבוד קשה אם ברצונו להצליח בביטול ההחלטה.

אם גם אתם עומדים לפני בדיקה של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים או אל מול פסילת רישיון נהיגה בגלל סיבות בריאותיות, אנחנו יכולים לעזור! פנו אלינו ותקבלו מענה מהיר ויעוץ ראשוני ללא תשלום וללא התחייבות.

:לקבלת פגישת ייעוץ חייג או שלח פרטיםמאמרים כלליים על לורם יפסום